Masaż psychosomatyczny jest niejako podstawowym etapem kompleksowej pielęgnacji antystresowej. Został opracowany przez dr. Sergeya Shchurevicha z Manualistic Aesthetic School.
Podstawowy wpływ masażu jest związany ze zsynchronizowanym oddziaływaniem dużej ilości bodźców nerwowych: dotykowych (masaż), słuchowych (muzyka), wzrokowych (światło) i zapachowych (olejki eteryczne), które działając na ośrodkowy układ nerwowy niejako absorbują go i odwracają uwagę od analizy sytuacji stresowej.
W efekcie podnosi się ogólny próg wrażliwości na bodźce i usprawniają mechanizmy przystosowawcze co sprawia, że trudniej jest wytrącić organizm ze stanu równowagi psychicznej.
Masaż składa się z odpowiednio dobranych sekwencji ruchów masujących działających na tkanki na różnych poziomach. Najbardziej powierzchniowe działają jako bodźce dotykowe. Sekwencje głębokie wywierają wpływ na poziomie powięzi i mięśni: działają rozluźniająco i likwidują napięcia.
Masaż psychosomatyczny posiada wyraźny wpływ uspokajający i działanie antydepresyjne, zmniejsza wpływ stresu i stanów niepokoju, przywraca sen i napełnia ciało pacjenta odczuciem komfortu zmysłów.
Jest wysoce wskazany w przypadkach stresu, syndromu chronicznego zmęczenia, w stanach niepokoju i obniżenia nastroju, w bólach głowy i mięśni, bezsenności i niektórych chorobach psychosomatycznych.