fbpx

Światło to życie

Światło  jest pierwotnym sygnałem dla komórek naszego ciała, inicjującym procesy naprawcze w naszym organizmie – wyjaśnia Dorota Markowska, dyrektor Centrum Terapii Chorób Cywilizacyjnych Holis-Med w Toruniu.

Rozmawia Jan Oleksy
Zdjęcia Tomasz Czachorowski

Skończyła pani biologię i nie została nauczycielką, jak to często bywa?

Moi oboje rodzice byli nauczycielami, więc ja z założenia nie chciałam pracować w szkole. I w związku z tym broniłam się przed kierunkiem nauczycielskim. Zawsze marzyłam o pracy w laboratorium ,wybrałam więc mikrobiologię na Uniwersytecie Łódzkim, a ówczesny Wydział Biologii i Nauk o Ziemi należał do jednych z najlepszych w kraju. Studia były niezwykle bogate i ciekawe, choć niełatwe.

Czyli po studiach trafiła Pani do pracy w laboratorium ?

Otóż nie, w laboratorium nie przepracowałam nawet jednego dnia!

Tak to w życiu bywa…

Naturalną koleją rzeczy było macierzyństwo, które pochłonęło mnie na okres kilku lat i dziś jestem wdzięczna losowi, że mogłam poświęcić siebie naszym dzieciom, kiedy były małe. Potem zainteresowałam się profesjonalną kosmetyką. To była przemyślana, wspólnie z mężem lekarzem dermatologiem, decyzja. I tak, po ukończeniu szkoły kosmetycznej, założyliśmy, pierwsze w regionie i jedno z pierwszych w Polsce – centrum medyczno-kosmetyczne – Pomorskie Centrum Medycyny Estetycznej. To był 1995 rok!

Czy to znaczy,  że medycyna estetyczna istnieje już tyle lat ?

Medycyna  estetyczna  powstała w połowie lat 70. we Francji i we Włoszech. W Polsce natomiast pojawiła się na początku lat 90.

Mój mąż jest jednym z pierwszych lekarzy w naszym kraju szkolonych w tej dziedzinie. I tu mała dygresja: w zamyśle „ojców” medycyny estetycznej dziedzina ta była definiowana jako szeroko rozumiana profilaktyka chorób przewlekłych, której podstawą była współpraca specjalistów, takich jak endokrynolodzy, ginekolodzy, dermatolodzy, psycholodzy, biolodzy, dietetycy i inni. Niestety, w momencie pojawienia się na rynku technik szybkiego poprawiania urody (toksyna botulinowa, kwas hialuronowy) prawie całkowicie zapomniano o pierwotnych założeniach prawdziwej medycyny estetycznej. 

  Dzisiaj  większość ludzi kojarzy ją z redukcją zmarszczek. A my od początku działalności wiedzieliśmy, że ważny jest nie tylko wygląd zewnętrzny, nie tylko skóra i zmarszczki, ale dobre samopoczucie, harmonijnie funkcjonujący cały organizm na każdym poziomie, zarówno  fizycznym, jak i emocjonalnym.

A jaka była pani rola w tym rodzinnym przedsięwzięciu?

Moją rolą był rozwój części kosmetologicznej. Muszę przyznać, że bardzo mocno mnie wciągnęła. Biorąc pod uwagę nowatorski charakter przedsięwzięcia, rozpoczęliśmy współpracę z najbardziej profesjonalnymi i uznanymi na świecie markami. Z sentymentem wspominam francuską markę kosmetyków profesjonalnych Guinot. Dzięki tej współpracy mieliśmy możliwość poznania  kosmetyki na wysokim, europejskim poziomie, poznaliśmy nowe standardy szkoleń, obsługi klienta. To był czas intensywnych treningów całego personelu (w Polsce i w Paryżu) nie tylko z merytoryki i technik zabiegowych, ale także z zakresu marketingu, technik sprzedaży, rozpoznawania typów klientów itd.

    Z pewną satysfakcją obserwuję obecne trendy eko w kosmetologii, ponieważ my już w końcu lat 90. mieliśmy zaszczyt pracować z kolejną francuską marką Biologique Recherche, marką z niepowtarzalną filozofią, która od kilkudziesięciu lat proponuje  wyjątkowe kosmetyki oparte o aktywne, wysoko stężone wyciągi biologiczne (czyli natura). Początek dwudziestego pierwszego wieku to kolejny nasz partner (zresztą do dzisiaj) – pochodzący z Kapsztadu światowej sławy chirurg plastyczny dr Des Fernandez, który stworzył markę Environ. Koncepcja tej marki to pielęgnacja i rewitalizacja skóry w oparciu  m.in. o rosnące stężenia witaminy A.

Sporo tego…

Wiele innych profesjonalnych marek przewinęło się w historii naszej firmy, np. japońska Annayake, marki dermokosmetyczne  Avene, 

La roche Posay, Bioderma, Filorga. Na szczególną uwagę zasługuje również szwajcarski, dynamicznie rozwijający się koncern Selvert Thermal. Dzięki tym kontaktom pracujemy w pełni profesjonalnie.

Wypłynęliście na szerokie wody…

Tak, to kawał historii rozwoju kosmetologii. Na początku  wszystko  było nowe, technologie laserowe, endermologia,  akrylowe paznokcie, pierwsze pilingi z kwasów owocowych czy depilacja woskiem. Jako ciekawostkę, która nas zdumiała, powiem, że  pierwsze szkolenia depilacji przeprowadzali w Polsce mężczyźni! Trenerzy z Hiszpanii. Ciekawe to były czasy dynamicznego rozwoju i…

… zmiany mentalności Polek i Polaków. 

Zdecydowanie tak. Globalizacja, otwarcie na świat spowodowały, że mieliśmy okazję poznać kosmetykę na najwyższym światowym poziomie i czerpać z najlepszych wzorców.  

To były „kamienie milowe” waszego rozwoju?

Tak. Praca ogromnie mnie pochłaniała, to był  czas bardzo trudny, wymagający fizycznie, emocjonalnie i psychicznie, ale nie żałuję tych lat. Były niepowtarzalne. 

Ale to nie koniec zdobywania kolejnych pani doświadczeń? 

Jestem spod znaku Bliźniąt, które nie znoszą stagnacji i ciągle poszukują nowych bodźców. Powiem, że po wielu latach pracy w kosmetologii, postanowiłam zagłębić się w problematykę wpływu diety na zdrowie, czyli dietoterapię, która też interesowała mnie od dawna. Ukończyłam studia podyplomowe z żywienia człowieka, psychodietetyki, odżywiania według medycyny chińskiej i ajurwedy, skaningowej diagnostyki stresu Strd, psychologii w biznesie oraz z francuskiej koncepcji odżywiania komórkowego. Moje zainteresowania skupiały się wokół przywracania równowagi organizmu i przede wszystkim profilaktyki.

Po kilku latach pracy z pacjentami wiem, jak istotną rolę odgrywa stres i wynikające z niego zaburzenia funkcjonowania organizmu.

To cały szereg objawów: zespoły bólowe, zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego i mikrobioty jelitowej, zespół przewlekłego zmęczenia, stany depresyjne.

Propaguje pani nie tylko proste, zdrowe jedzenie, ale także odwołuje się do tradycyjnej medycyny?

W naszej działalności zawsze pociągało nas holistyczne podejście. Od zawsze wiedzieliśmy, że to słuszna droga. W dziedzinę medyczną i kosmetologiczną zaczęliśmy wplatać już bardzo dawno temu elementy medycyny chińskiej czy ajurwedy, do których warto wracać. Tak powstał Holis-Med.  

Który łączy tradycyjne metody z nowymi technologiami. Powrót do natury i nowoczesność?

Poszukując uniwersalnego środka, który mógłby skutecznie przeciwdziałać procesom degeneracyjnym organizmu człowieka, odkryliśmy coś, jak to zwykle bywa już wcześniej odkryte, czyli ŚWIATŁO. Mówiąc po prostu, elementy ajurwedy i medycyny chińskiej uzupełniliśmy o światło emitowane przez nisko energetyczne lasery. Jest to pierwotny sygnał dla komórek do samonaprawy.

W tym momencie poproszę o kilka słów wyjaśnienia, o jakie światło chodzi?

Najnowszym odkryciem związanym z wykorzystaniem światła w medycynie  jest światło niskoenergetyczne LLLT (low level light therapy). Jednym z producentów laserów LLLT  na świecie jest amerykańska firma Erchonia. Dodam tylko, że jako Holis-Med zostaliśmy głównym ośrodkiem referencyjnym, szkoleniowym i badawczym na Polskę marki Erchonia. Bardzo nas to cieszy!

Światło o określonych długościach powoduje gwałtowny wzrost mitochondriów – centrów produkcji energii wewnątrz komórki.  Inaczej mówiąc, jeśli potraktujemy chorobę jako zaburzenia komunikacji między komórkami, spadek wytwarzania energii, wzrost obciążeń organizmu, to przywrócenie przez światło pierwotnych mechanizmów naprawczych, przyczyni się do powrotu do zdrowia! 

Zajmując się tą tematyka, mogę powiedzieć, cytując prof. Włodzimierza Sedlaka, twórcy polskiej szkoły bioelektroniki, że „światło jest życiem”. 

Czy znaczy to, że światłem można leczyć każdą chorobę ?

Z doświadczenia wielu ośrodków na świecie, które stosują i badają tę technologię oraz biorąc pod uwagę nasze, kilkuletnie obserwacje, wydaje się, że za jakiś czas można będzie odpowiedzieć twierdząco na to pytanie. Obecnie technologia ta posiada kilkanaście certyfikatów FDA, potwierdzających wysoką jakość, efektywność i bezpieczeństwo produktu medycznego. Mówimy tu m.in. o wsparciu w chorobach z zakresu neurologii, ortopedii, chirurgii czy dermatologii.

Intrygujące są te tajemnicze światła o laserowej mocy.

Wykorzystywane są z powodzeniem w wielu problemach i mają związek z nowatorską metodą terapii światłem emitowanym przez lasery, a w zasadzie z trzema rodzajami światła, o różnych parametrach – czerwonym, fioletowym i zielonym. Czerwone jest stosowane w terapii m.in. bólu, neuropatii, fioletowe – w redukcji stanów zapalnych, terapii zmian trądzikowych i grzybiczych.

Wyjaśnię, że wśród laserów LLLT stosowanych w różnych terapiach są również takie, które emitują zielone światło wykorzystywane do nieinwazyjnej redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Uważa pani to za przełom w radzeniu sobie z problemem nadwagi?

Zdecydowanie tak! Urządzenie Emerald zaopatrzone jest w dziesięć głowic, emitujących niskoenergetyczne wiązki laserowe, które działają na nadmiernie zlokalizowaną tkankę tłuszczową. Więc ta terapia stosowana jest do walki z otyłością  czy nadwagą. W zasadzie może być skuteczna w każdej części ciała, gdzie nagromadzona jest tkanka tłuszczowa, oporna na dietę lub ćwiczenia (brzuch, plecy, uda, pośladki, ramiona). Dodam, że są to lasery niskoenergetyczne, nie wydzielają ciepła, nie przegrzewają tkanki, więc zabiegi nimi są całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymagają żadnego okresu rekonwalescencji.

Czy tylko laser jest pomocny?

Aby efekt był zadowalający, terapię układamy zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele elementów. Ważna tu jest m.in. diagnostyka laboratoryjna, poziom stresu, styl życia pacjenta. Jest jeszcze inna technologia, którą możemy wzmocnić walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jest nią Ion Magnum, bardzo ciekawe urządzenie wspomagające wydzielanie hormonów, usprawniających procesy metaboliczne i spalanie tkanki tłuszczowej trzewnej. 

A po zabiegach pacjent dostaje wskazówki, jak dalej żyć?

Oczywiście! Holistyczne podejście, ankieta oceny stanu zdrowia pacjenta, spersonalizowana suplementacja, postępowanie zgodnie z teorią aktywnego odżywiania komórkowego, wsparcie terapii, współpraca z wykwalifikowanym trenerem personalnym – to nasza codzienność. Pacjentowi dajemy nie tylko wskazówki żywieniowe, ale również zachęcamy do zmiany stylu życia, uświadamiamy, jak ważne są zmiany pewnych złych nawyków. Wiadomo, że każdy organizm potrzebuje tkanki tłuszczowej, bo to ważny organ endokrynny, ale jej nadmiar staje się bombą tykającą wewnątrz naszego organizmu i powoduje wiele problemów zdrowotnych. 

O czym warto, a może raczej o czym należy, pamiętać?

Dla nas ważne jest, żeby pacjent też wziął odpowiedzialność za siebie, za swoje zdrowie i dawał z siebie tyle, ile tylko może. Wówczas rezultaty będą na pewno większe i satysfakcjonujące. 

A z tą profilaktyką, jak wiadomo, nie jest najlepiej. Jak patrzy pani na nasze społeczeństwo, to jakie nasuwają się refleksje? Co pani widzi?

Świat przyspieszył, wszyscy pędzą, po więcej, po lepiej, byle szybko, nie widząc horyzontu. To znak naszych czasów. Tylko po co? Do tego przebodźcowanie nadmiarem informacji. To wszystko powoduje, że adrenalina i kortyzol zaczynają nami rządzić. Atakuje nas plaga chorób cywilizacyjnych: cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, lęki , depresje, osłabione tarczyce, choroby autoimmunologiczne. Widzę jednak światełko w tunelu. Cieszę się, że coraz więcej ludzi szuka dróg wyjścia, upatrując nadzieję w jodze, medytacjach, terapii oddechowej, w slow life, slow food… Wszystko po to, żeby złapać równowagę czyli harmonię. Wszak zdrowie rodzi się z harmonii. 

Różne są sposoby na wyciszenie. Jaki ma Dorota Markowska?

Ćwiczę jogę, pranajamy. Moim małym hobby jest nasz taras, na którym uprawiam kwiaty, pomidory, zioła, truskawki, poziomki, a nawet ogórki, które wdzięcznie pną się po ścianie. Śmieję się, że w pewnym wieku „grzebanie” w ziemi zaczęło mi się podobać. Te zajęcia mnie wyciszają, czerpię radość i satysfakcję z obserwacji tego, co wyhodowałam w moim miniogródku. 

Zdradzę, że mam także inne, bardziej prozaiczne hobby – układanie puzzli, dla mnie to totalny reset! Tym większy, im są trudniejsze.

A gdzie można panią spotkać poza Holis-Med?

Chodzę z kijkami. Mieszkając przy Skarpie, mam blisko do lasku i uroczych nadwiślańskich terenów, idealnych do uprawiania nordic walkingu. A zimą na łyżwach! A przy każdej możliwej okazji aktywnie spędzam czas z wnukami, którzy mnie absolutnie fascynują!

Dorota Markowska, biolog, kosmetolog, ekspert mikroodżywiania z Ośrodka Referencyjnego i Szkoleniowego Erchonia, dyrektorka Centrum Terapii Chorób Cywilizacyjnych Holis-Med w Toruniu, a także dyrektorka zarządzająca Pomorskim Centrum Medycyny Estetycznej. Pasjonatka rozwoju osobistego. 

Mąż Artur, dzieci Anna i Piotr i dwóch wnuków Adam 4,5 l i Jan 2 l.

Źródło: Strona Kobiet (sierpień-październik 2021)
Link do artykułu w formacie PDF: https://holis-med.pl/wp-content/uploads/2021/09/swiatlo-to-zycie.pdf

Dodaj komentarz